top of page

Początki Kadenówki

Willa Kadenówka została zaprojektowana około roku 1930 przez Adama Kadena (pisarza, poetę, malarza amatora) dla jego brata Kazimierza, współzałożyciela uzdrowiska Rabka- Zdrój. W latach jej prosperity częstym gościem Kadenówki był Jarosław Iwaszkiewicz z rodziną. Bywali w niej również członkowie Teatru Cricot, Karol Szymanowski, Jalu Kurek oraz Zofia Rydet. W późniejszych latach budynek przechodził z rąk do rąk, popadając z wolna w zapomnienie. W latach siedemdziesiątych willa przeszła w ręce oddziału pulmonologicznego szpitala w Rabce-Zdroju, któremu służyła jako dom z mieszkaniami służbowymi dla pracowników. 

W 2014 roku opiekę nad domem przejęła artystka Paulina Ołowska. Od tego czasu przyjeżdżają do willi twórcy i ludzie związani z kulturą, by w niej pracować i podejmować rozmaite działania. Willa służy jako scena i scenografia teatralna, podczas odbywających się w niej plenerów artystycznych czy performansów, jest miejsce spotkań, wykładów i dyskusji. Od 2019 roku willa jest siedzibą Fundacji Dom Twórczy Kadenówka.

Kadenówka reprezentuje mieszankę stylów architektonicznych popularnych przed I Wojną Światową. W bryle willi odnajdziemy styl zakopiański, modernistyczny oraz elementy stylu huculskiego. Budynek jest trójkondygnacyjny, z kamienną podmurówką i pokrytym gontem, dwuspadowym dachem. Elementem dominujący we wnętrzu, a jednocześnie determinującym  charakter  willi, jest otwarty hol z przebiciem do pierwszego piętra, gdzie otoczony jest drewnianą, jasną galerią. Willa jest jednym z nielicznych zachowanych tak reprezentacyjnych przykładów regionalnej architektury drewnianej południowej Małopolski.

bottom of page